TR  |  EN  |  RU
turkey turkey   azerbaijan kazakhstan kyrgyzstan turkmenistan uzbekistan kktc qha TAT BAŞQ
Ana Sayfa
Birlik Hakkında
Üye Haber Ajansları
Bildiri
Başkanın Mesajı
Tüzük
HaberlerTürk Dilli Haber Ajansları Birliği Başkanının Mesajı

Saygıdeğer Meslekteşlar,

Türk Dilli Haber Ajansları Birliği`nin (TKA) temel amacı Türk dili konuşan toplulukların zengin kütlürünü, tarihini, günümüzdeki gelişimlerini önemli ölçüde tebliğ etmek, onları birbirine daha da yaklaştırmaktır. Son dönemlerde Türk dilli halkların birbirini her koşulda desteklediklerinin şahidi oluyoruz. Halklarımız arasında ilişkilerin pekiştiği bu dönemde TKA`nın faaliyetinin güncelleştirilmesi bir zaruret olarak ortaya çıkmaktadır.

Bilindiği üzere TKA Genel Kurulu`nun 7. toplantısı Mayıs 2008`te AZERTAC`ın ev sahipliğiyle Bakü`de düzenlenmiştir. Toplantıda Birliğimiz için çok önemli olan bazı kararlar kabül edilmiş, kuruma yeni haber ajansları üye seçilmiş, TKA`nın yeni internet sitesinin tanıtımı olmuştur. Ayrıca toplantıda TKA başkanlığı görevi Anadolu Ajansı`ndan AZERTAC`a devredilmiştir.

TKA sitesinin kurulmasında ve yönetilmesinde Anadolu Ajansı, büyük başarı sergilemiştir. Site uzun bir süre verimli şekilde hizmet göstermiştir. Maalesef, teknik nedenlerden dolayı belirli bir süre zarfında sitenin faaliyetinde aksamalar yaşanmıştır.

Sitenin faaliyetinin AZERTAC`ın inisiyatifinde tekrar güncelleştirilmesinin önemini dikkatinize sunuyorum. Sitenin yönetim hakkı Anadolu Ajansı`ndan TKA dönem başkanı AZERTAC`a devredilmiştir.

Sitenin faaliyetini canlandırmakla haber ajanslarımız, halklarımız ve devletlerimizin ikili ilişkilerine büyük katkı sağlayacağı kanısındayım.

Ortak haber kurumunun başarılı faaliyeti haber ajanslarının katkısı sayesinde mümkündür. Sitenin daha da geliştirilmesi için sizden gelecek tekliflerin genel amacımız açısından verimli olacağını düşünüyorum.

Sonsuz saygılarla,

Aslan Aslanov
Türk Dilli Haber Ajansları Birliği Başkanı,
AZERTAC Genel Müdürü

Bakü, 13 Ağustos, 2015

 
  TKA 2008