TR  |  EN  |  RU
turkey turkey   azerbaijan kazakhstan kyrgyzstan turkmenistan uzbekistan kktc qha TAT BAŞQ
Ana Sayfa
Birlik Hakkında
Üye Haber Ajansları
Bildiri
Başkanın Mesajı
Tüzük
HaberlerKIRIM MÜFTÜSÜ ABLAYEV, UKRAYNA MÜSLÜMANLARI DİNİ İDARELER VE MERKEZLER KURULU BAŞKANI SEÇİLDİ
Kırım Müftüsü Ablayev, Ukrayna Müslümanları Dini İdareler ve Merkezler Kurulu Başkanı seçildi
AKMESCİT/SİMFEROPİL, 25.07.2011 (QHA) – Kırım Müftüsü hacı Emirali Ablayev, 21 Temmuzda yapılan Ukrayna Müslümanları Dini İdareler ve Merkezler Kurulu toplantısında kurul başkanlığı görevine seçildi.
Kırım Müftülüğünden yapılan açıklamada, Ablayev’in bu göreve 3. kez üst üste seçildiği kaydedildi. Bu toplantı, Ukrayna’da farklı din mensupları arasındaki ilişkileri koordine eden Ukrayna Devlet Din Komitesinin idari reform kapsamında lağvedilmesinden sonra yapılan ilk toplantı oldu. “Umma” Ukrayna Müftüsü Said İsmagilov, bu toplantının daha erken yapılmasının planlandığını, ancak devletten teklif beklendiği için toplantının geciktiğini söyledi. İsmagilov, “Biz farklı Müslüman teşkilatların gelecekteki ortak faaliyetiyle ilgili Ukrayna Devlet Din Komitesinin lağvedilmesinden sonra dini işleri devralan Ukrayna Kültür Bakanlığından teklif bekledik. Ancak net teklifler gelmeyince biz Kurulun tek başına faaliyet göstereceği konusunda karar aldık” dedi.
Toplantıda Dini İlişkiler Komitesinin lağvedilmesine rağmen Ukrayna Müslümanları Dini İdareler ve Merkezler Kurulunun Ukrayna Müslümanlarının temsili ve danışma organı olarak faaliyet göstermesi kararlaştırıldı. Basın bu kurulu Ukrayna Müftüler Kurulu olarak adlandırıldığından dolayı bu adın kurulun esas adıyla eş olarak kullanılması kararı alındı. Toplantıda kurulun antetli kağıdını hazırlama, kurul başkanının her yıl atanması prensibinin iptal edilmesi ve kurulun tüzüğüne ilgili değişikliklerin yapılması kararlarlaştırıldı.
Osman Bayramaliyev
 
  TKA 2008