TR  |  EN  |  RU
turkey turkey   azerbaijan kazakhstan kyrgyzstan turkmenistan uzbekistan kktc qha TAT BAŞQ
Ana Sayfa
Birlik Hakkında
Üye Haber Ajansları
Bildiri
Başkanın Mesajı
Tüzük
HaberlerBAHÇESARAY'DA KARAY ÇALIŞMA KAMPI AÇILDI
BAHÇESARAY, 25.07.2011 (QHA) - Bahçesaray’da bulunan Çufut Kale’de dünyada nüfusları giderek azalan Musevi Türk topluluğu olan Karayların çalışma kampı açıldı.
Kampın açılış törene Kırım Özerk Cumhuriyeti Sürgünden Dönen Vatandaşlar ve Etnik İlişkler Komitesi Başkanı Edem Dudakov, Kırım Parlamentosu Sürgünden Dönen Vatandaşlar ve Etnik İlişkler Daimi Komisyonu Başkanı Remzi İlyasov, Kırım Parlamentosu Yasama ve Halkla İlişkiler Daimi Komisyonu Başkanı Yefim Fiks katıldı.
Fiks, Kırım Parlamentosu Başkanı Vladimir Konstantinov’un kampın açılışı dolayısıyla tebriklerini iletti. Kırım Karaylar Derneği Başkanı Vladimir Örmeli, QHA’ya yaptığı açıklamada, 15. Uluslararası Karaylar Çalışma Kampının 23 Temmuzdan itibaren başladığını ve sıcak günlerin bitimine kadar devam edeceğini söyledi.
Örmeli’nin verdiği bilgiye göre kampın esas amacını Karaimlerin etnik ve kültürel mirasın korunması, Karayların ana yuvasında (Çufut Kale) Ukrayna’nın değişik bölgelerinde ve yabancı ülkelerde yaşayan Karaimler arasında diyalog kurulması oluşturuyor. Örmeli, “Gençler buluşuyor, kendi aralarında tanışıyorlar. Böylelikle halkın gelenekleri yeniden canlandırılıyor. Bu kamp sayesinde çok sayıda yeni ve sağlam aileler kuruldu” dedi.
Örmeli, kamp iştirakçilerinin yaşının 4 ay ila 80 yaş arasında değiştiğini belirtti. Kampın en önemli başarıları olarak Sokur Kuyu, Altın Merdiven, Büyük Kapı havuzu, Kopak Kuyu gibi tarihi anıtların temizliği, Balta Tiymez mezarlığında temizlik ve demirbaşı listesinin yapılması sayılıyor. Kamp sırasında Tepe Kermen, Mangüp Kale, Burunçak gezileri yapılacak, 18.-19. yüzyıl Karay yazar ve arkeolog Avraam  Firkoviç’in (1786-1874) evinin bahçesisinde etnik ve kültürel sergi, Karay dili kursları, futbol, voleybol gibi sportif faaliyetlerin yapılması planlanıyor. Kırım Karaylar Derneği Bilim Kurulu Başkanı Yuriy Polkanov, Aşırın Yol’da (Gizli Yol) yapılan temizlik sırasında bu yolun hem piyade askerinin, hem süvarilerin saklanabileceği bir yol olduğunu kaydetti. Polkanov, “Burada efsaneler canlanıyor. Çoğu insan Karay knezinin bir anda hem kalede, hem düşmanların arkasında ortaya çıkmasına şaşırırdı. Bu yol kazılarda çıkarıldıktan ve temizlendikten sonra bunun gizli yeraltı geçit olduğu tespit edildi. Bu geçitte hem piyadeler hem de atlılar saklanabilirdi” dedi. Polkanov’un verdği bilgiye göre kamp sırasında hayvanların işaretlendiği eski tamga bulunmuştu.
Vladimir Örmeli, kapma sadece Karayların değil, Bahçesaray, Kezlev (Yevpatoriya), Akmescit, Sivastopol (Akyar), Kefe (Feodosya), Yalta, Dnipropetrovsk, Donetsk, Kiev, Melitopol, Nikolayev, Odessa, Harkov, gibi Ukrayna şehirlerinden ve Türkiye, Rusya, Polonya, Belarus, Almanya, Fransa, İtalya gibi ülkelerden değişik halklara mensup kişilerin de katıldığını söyledi. Örmeli, “Kampa bizim halkımızın katılması şart değil. Buraya bizim kültürümüzün dünya kültürünün bir kısmı olduğunu anlayan insanlar iştirak ediyorlar” dedi. 23 Temmuzda yapılan kampın açılışına yaklaşık 200 kişi katıldı. Açılış töreni sırasında Kırım Karaylarının tarihi mirasının korumasına katkıdan dolayı kampın devamlı katılımcılarına takdirname verildi.
Kırım Parlamentosu Yasama ve Halkla İlişkiler Daimi Komisyonu Başkanı Yefim Fiks, “Bugünkü programımız, bizim çok uluslu Kırımımız için Kırım’ın milli kültürel hayatı açısından önemli bir olay. Siz, var olduğunuzu, kültürünüzü, dilinizi korumak için çalıştığınızı anlatmak için burada 15. kez toplandınız” dedi.
Açılışın yapıldığı gün Çufut Kale’de konser ve çeşitli yarışmalar yapıldı. Açılış töreninin ardından misafirlere Karay mutfağından yemekler ikram edildi.
Vladimir Örmeli, Kırım Özerk Cumhuriyeti Sürgünden Dönen Vatandaşlar ve Etnik İlişkiler Komitesi, Bahçesaray Tarih ve Kültürel Doğal Parkı, Fiolent Fabrikası, TİKA, Akmescit, Melitopol, Yalta ve Dnipropetrovsk’ta bulunan Karay derneklerinin kampa maddi destek sağladığını söyledi.
Yuriy Polkanov, “Bütün dünyada 2 bin Karay var. Onlardan 800’ü Kırım’da olmak üzere toplam bin 200’ü Ukrayna’da yaşıyor. Onlardan her biri bütün halkın belirgin bir parçasını oluşturuyor. Karaylar, bu kadar çok sayıda dünyanın başka hiç bir yerinde toplanmaz. Bu durum kampımızı benzersiz yer haline getiriyor” dedi.
Susana Üseynova-Osman Bayramaliyev
 
  TKA 2008