TR  |  EN  |  RU
turkey turkey   azerbaijan kazakhstan kyrgyzstan turkmenistan uzbekistan kktc qha TAT BAŞQ
Ana Sayfa
Birlik Hakkında
Üye Haber Ajansları
Bildiri
Başkanın Mesajı
Tüzük
HaberlerKIRIM BAŞBAKAN YARDIMCISI BURLAKOV: ''TÜRK İŞADAMLARINA DESTEK VERMEYE HAZIRIZ''
AKMESCİT/SİMFEROPİL, 21.07.2011 (QHA) – Kırım Başbakan 1. Yardımcısı Pavel Burlakov, Akmescit’te Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı heyetiyle yaptığı görüşmede Kırım Hükümetinin Türk işadamlarına destek vermeye hazır olduğunu kaydetti.
Heyet başkanı Sinop Valisi ve Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Cengiz, görüşmede Kırım Hükümetinden Türk işadamlara destek verilmesi konusunda talepte bulundu. Burlakov, Kırım Hükümetinin Yerel Gelişim Ajansı vasıtasıyla Türkiye’den gelecek teklifleri ve projeleri görüşmeye hazır olduğunu dile getirdi.
Burlakov, Kırım’ın 7 şehri ve 3 ilçesinin Türkiye’nin 11 şehri ve 3 ilçesiyle kardeş olduğunu belirtti. Burlakov, Bahçesaray Bölgesi ile Kastamonu arasında 1995 yılında, Aluşta ile Sinop arasında 1991 yılında ve Karasupazar (Belogorsk) ile Yalova arasında bu yılın Haziran ayında kardeşlik ve işbirliği anlaşmalarının imzlandığını hatırlattı. Burlakov, ilerde iki ülke arasında ilişkilerin bölgeler arası işbirliği üzerinde kurulması gerektiğini belirtirken ilişkilerin başarısının ekonominin gelişimine, ortak ticarete, maldolaşımına, yatırımlara bağlı olduğunu söyledi.
Ahmet Cengiz, Kırım ile Türkiye’nin bölgeleri arasında ulaştırmanın geliştirilmesi gerektiğini dile getirdi. Cengiz, Sinop-Yalta gemi seferinin geliştirilmesi gerektiğini söyledi. Cengiz, Kastamonu’da havalimanının açılacağını belirtirken Kastamonu-Akmescit uçak seferinin başlatılması gerektiğini dile getirdi. Taraflar bölgeler arasındaki maldolaşımını artırma konusu üzerinde durdular. Ahmet Cengiz: “Aramızdaki cazip ilişkiler bölgelerimiz sakinlerinin refahının artırılmasını sağlayacak” dedi.
Osman Bayramaliyev
 
  TKA 2008