TR  |  EN  |  RU
turkey turkey   azerbaijan kazakhstan kyrgyzstan turkmenistan uzbekistan kktc qha TAT BAŞQ
Ana Sayfa
Birlik Hakkında
Üye Haber Ajansları
Bildiri
Başkanın Mesajı
Tüzük
HaberlerRUS BİRLİĞİ KIRIM'DA MİLLİ OTONOMİ İSTİYOR
AKMESCİT/SİMFEROPİL, 24.02.2011 (QHA) – Kırım’da faaliyet gösteren sağcı teşkilatlardan olan Rus Birliği Partisi, “Kırım’da Rus Otonomisi: Efsane veya Gerçeklik” konulu yuvarlak masa toplantısında yarımadada Rus milli otonomisi talepleri dile getirdi.
Rusya tarihçileri, siyasetçiler, siyaset bilimciler ve gazetecilerin katıldığı yuvarlak masa toplantısında Kırım’da Rus milli otonomisinin kurulması konusunun halk arasında tartışılmaya açılması teklif edilse de bu konunun mevcut yasalar çerçevesinde mümkün olmadığı belirtildi. Kırım Özerk Cumhuriyeti Kültür Varlıklarını Koruma Komitesi Başkan Yardımcısı Vyaçeslav Zubrin, Kırım’ın siyasi tarihini anlatarak Ukrayna kanunlarının benzer bir projenin gerçekleştirilmesine imkân vermediğini belirtti.
Rus Birliği Partisi Milletvekili Sergey Tsekov, Rus milli otonomisi yönünde hareket edilirse mutlaka çatışma çıkacağını kaydetti. Tsekov, “Böyle eylemler Kırım’daki diğer halklar arasında tepki çeker. Kırım’da halkın yüzde 60’ı Rus ve yüzde 80’inden fazlası Rusça konuştuğu için Kırım’daki otonomi fiili olarak Rus özerkliğidir” dedi. Kırım’da Rus aydınlarının zayıf kaldığını belirterek, Kırım’da sadece fiili Rus otonomisinin kaybının değil, mevcut otonominin ortadan kalkma tehlikesinin bulunduğunu söyledi.  
-    “Kırım Tatarları milli otonomi fikrinden vazgeçmediler” –
Rus otonomisini sadece Ruslar istemiyor. Kırım Alman Derneğinin Başkanı Yuri Gempel, Rusların Kırım’da Rus milli otonomisi oluşturulması fikrini destekledi.
Ukrayna Milletvekili Vadim Kolesniçenko, Kırım’daki Rus teşkilatlarının birbirini yok etme politikası izlediklerini öne sürdü. Kolesniçenko, “Rus teşkilatlarının kendi kendilerini yok ettiği başka nerede görülmüş? Rus kuruluşlarının biriblerine karşı çalıştıklarına hepimiz şahit olduk.” diye konuştu.
Yuvarlak masa toplantısına katılanlar Kırım Tatarlarının milli otonomi hedefinden uzaklaşmadıkları fikrini paylaştılar. Vadim Kolesniçenko, Rus ve Kırım Tatar hareketlerini kıyaslayarak, Kırım Tatarlarının daha örgütlü olduklarını kaydetti. Kolesniçenko, “Onları da parçalara bölmeye çalıştırlar. Ancak şimdiye kadar bu başarılı olunamadı, çünkü onlar örgütlü, hareketli ve hedefe kilitlenmiş halde bulunuyorlar.” dedi
Ayder Acımambetov
 
  TKA 2008