TR  |  EN  |  RU
turkey turkey   azerbaijan kazakhstan kyrgyzstan turkmenistan uzbekistan kktc qha TAT BAŞQ
Ana Sayfa
Birlik Hakkında
Üye Haber Ajansları
Bildiri
Başkanın Mesajı
Tüzük
HaberlerKIRIMOĞLU, POLONYALI ÖĞRETMENLERİ KABUL ETTİ
AKMESCİT/SİMFEROPİL, 11.02.2011 (QHA) – Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, 10 Şubatta Polonya’nın Gdansk şehrinden Akmescit’e gelen Polonyalı öğretmenlerle görüştü.
Görüşmede, Kırım Tatar ve Polonya’da yaşayan Kaşub halklarının bugünkü durumu ele alındı. Görüşmede Kırım ve Kaşuba’da öğrenci ile öğretmenler arasında kültürlerarası eğitim programı düzenleme konusu müzakere edildi. Taraflar, milli kültür ve sanatın gelişimi, milli kimliğinin korunması konusu üzerinde durdu.
Kırımoğlu, Kırım Tatar ve Kaşub halklarını birleştiren hususun, kendi milli kimliklerini koruma ve asırlarca devam eden kültürünü kaybetmeme isteğinin olduğunu kaydetti. Görüşmeye katılan Kırım milletvekili, Maarifçi Kırım Tatar Öğretmenler Birliği Başkanı Safure Kacametova, iki halk arasındaki etnik diyalogun bu halklara milli eğitimi geliştirme ve bu alanda tecrübenin zenginleştirilmesini sağlayacağını belirtti.
4 günlük ziyaret için 10 Şubatta Kırım’a gelen Polonyalı öğretmenler heyeti, aynı gün Kırım Mühendislik ve Pedagoji Üniversitesinde yapılan “Global değişmelerin Kaşub ve Kırım Tatarlarına etkisi. Kültür ve etnik kimliğinin şansları, sorunları ve tehlikeleri” konulu konferansa katıldı.
Heyet, 11 Şubatta Canköy’e gidip Canköy bölgesi Kalay (Mayskoye) Kırım Tatar Milli Mektebini ve bölgede bulunan Zareçnoye Kırım Tatar Milli Mektebini ziyaret edecek.
Heyet, Kırım ziyaretinin 3.ve 4. gününde Yalta’yı ve Bahçesaray’ı gezecek.
Kaşubı halkı (Kaşubça - Kaszëbi; Lehçe - Kaszubi; Almanca - Kaschuben) batı Slav halklarından biridir. Bugün Polonya’da yaşayan Kaşubların sayısı farklı kaynaklara göre 300 bin ile 500 bin arasında değişiyor. Almanya ve Polonya, bu halkın topraklarını yüzyıllar boyunca paylaşamıyordu. Halk, 2. Dünya Savaşından sonra Polonya yönetimi tarafından ana vatanından sürgün edilmişti, bu halkın dili yasaklanmıştı. Buna rağmen halk, milli kimliğini korumayı başardı. Kaşublardan en ünlüsü ise mevcut Polonya Başbakanı Donald Tusk.
Niyara Nurmambetova - Osman Bayramaliyev
 
  TKA 2008